5 złotych rad według Multiangielski.pl:

 1. Powtarzaj, ale nie za często!
  Tak! Dobrze czytasz! Zdecydowanie lepiej zapamiętasz odpowiedź, jeśli rozłożysz 5 powtórek na przestrzeni dni, czy tygodni. Najgorsze co możesz zrobić to powtarzać tą odpowiedź pięciokrotnie w ciągu jednego lub dwóch dni. Oszczędzisz znacznie więcej czasu i nerwów, jeśli zaczniesz powtarzać w momencie, kiedy jesteś o krok od zapomnienia. Podziel też materiał na części, nie powtarzaj za dużo ani za długo. Dłuższe przerwy między powtórkami są efektywniejsze, a przynajmniej jeśli chodzi o długotrwałą retencję informacji (zapamiętywanie).
 2. Przypominaj sobie materiał według zasady 2-5-9!
  Punkt związany z poprzednim. Udowodniono, że jeden konkretny interwał powtórek daje szczególnie dobre rezulaty (znacznie lepsze, niż powtarzanie na przykład co 2-3 dzień).
  co 2 dni – 5 dni – 9 dni
 3. Odłóż nudę i stres na bok!
  Kluczem jest różnorodność. Zarówno jeśli chodzi o formę, jak i metody nauki. Praktykuj zamiennie wszystkie cztery aktywności językowe: czytanie, słuchanie, mówienie, pisanie. Pierwsze dwie formy to input- przyjmowanie informacji, pozostałe output- używanie języka w praktyce. Efekty pojawią się zaskakująco szybko. Nie wierzysz? Spróbuj!
 4. Postaraj się, aby język obcy Cię otaczał!
  Znasz pojęcie językowej rekreacji? Przynajmniej raz w tygodniu obejrzyj zagraniczny film bez lektora i napisów lub przeczytaj artykuł w innym języku. Jeśli nie zrozumiesz wszystkich słów- nie przejmuj się! Sprawdź je w słowniku, a później powtarzaj według zasady opisanej w punkcie drugim! Powodzenia!
 5. Wsłuchaj się w swoje potrzeby!
  Oprócz powtarzania wszystkich aktywności językowych, warto również zwrócić uwagę na to, jakim typem osoby jesteśmy i co nam ułatwia naukę. Wzrokowiec musi sobie w pamięci przypomnieć obraz tego, czego się uczył, słuchowiec zawsze lepiej zapamiętuje, powtarzając na głos przykładowo śpiewając, a kinestetyk- wykonując jakąś czynność, czyli np. pisząc na kartce. Pamiętajcie o tym!

Robienie przerw w nauce

Mamy nadzieję, że teraz utrwalicie swoją wiedzę. Która rada okazała się najlepsza i najbardziej przydatna?

Created by: cdx.pl