Skąd bierze się faza plateau i dlaczego dotyka akurat mnie?
Aby podjąć walkę z fazą plateau należy wpierw zrozumieć, że jej pojawienie się jest czymś naturalnym oraz, że dotyczy aż 90% uczących się ludzi. Wynika to po prostu z działania naszego mózgu, z takiej a nie innej analizy czynionych postępów. Po nauczeniu się 10 słówek z języka, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności, nasza znajomość tego języka wzrośnie o 100%. Jeśli jednak znając już 100 słówek nauczymy się kolejnych 10, znajomość języka wzrośnie już tylko o 10% choć wykonaliśmy przecież taką samą pracę. Gdy poznawszy słówek 1000 nauczymy się 10 nowych nasz postęp wyniesie zaledwie 1%, co w zestawieniu z początkiem nauki prezentuje się co najmniej marnie.
Wystąpienie fazy plateau nie jest więc powodem do wstydu. To naturalne zjawisko, za którym stoi prosta matematyka i jej analiza dokonana przez nasz mózg.
Jak więc przezwyciężyć fazę plateau?
- Po pierwsze motywacja: Faza plateau może wystąpić na wielu etapach nauki. Dla jednych będą to już początki, dla innych poziom średniego zaawansowania. Niezależnie jednak od momentu wystąpienia problemu należy odnaleźć w sobie odpowiednią motywację, która będzie pchała nas ku postępowi. Bez niej towarzysząca fazie plateau frustracja będzie się jedynie pogłębiać, a nasza ciężka praca stanie się nieefektywna.
- Regularna i sumienna praca: Nauka języka wymaga od uczącego się przede wszystkim systematyczności i zaangażowania. Jeśli zaplanujemy na naukę co najmniej godzinę dziennie i będziemy się tej godziny trzymać, to pomimo złudnego wrażenia zastoju, szybkość naszych postępów będzie nawet większa niż na samym początku. Warto bowiem zaznaczyć, że wiedza, którą już posiadamy jest niezwykle pomocna i sprzyja procesowi późniejszej nauki.
- Odpowiedni dobór materiałów: Jednym z czynników pogłębiających marazm i frustrację towarzyszące fazie plateau jest monotonia i nuda. Podręczniki do nauki języka są bardzo wartościowe, ale z czasem, kiedy nasza wiedza osiągnie pewien poziom, warto wzbogacić nasz proces językowego doskonalenia o inne materiały. Doskonałe do tego są media i kultura przeznaczone dla rodzimych użytkowników języka – seriale, książki, gry. Równie wartościowa jest także konwersacja z samymi native speakerami. Im szybciej wzbogaci się o te elementy tradycyjną naukę tym szybciej pokona się fazę plateau.
- Notowanie postępów: Nie ważne czy w zeszycie, smartfonie czy głowie, postępy czynione przez nas w nauce warto jest notować. Faza plateau wynika przede wszystkim z poczucia bezproduktywności, poczucia jak najbardziej złudnego dającego się rozproszyć monitorowaniem własnych sukcesów. Jeśli więc po tygodniu nauki zwątpimy w efekty naszej ciężkiej pracy, warto zajrzeć do notatek i przekonać, iż jest to tylko złudne, zdradliwe wrażenie.
Filip Anaszewicz