Zakłócanie nauki

Popularne zakłócacze nauki.

Zakłócanie nauki – 5 czynników sabotujących naukę oraz jak się ich pozbyć

Nie każda ludzka wola wykuta jest z żelaza. Czasem moc pokusy, wewnętrzna potrzeba uczynienia czegoś okazuje się od nas o wiele silniejsza. Warto się więc zabezpieczyć, unieszkodliwić pewne ,,zakłócacze’’ już na samym starcie i uniknąć sytuacji, w których nasza nauka jest nieefektywna. Oto pięć czynników godzących w naszą pracę wraz ze sposobami na ich poskromienie.

 

  1. Urządzenia multimedialne

Pragnienie porzucenia nauki na rzecz telefonu, tabletu, czy laptopa – urządzeń wręcz kipiących mnogością pożeraczy czasu takich jak YouTube czy Facebook–jest nieopisane. Nieliczni mogliby się zapewne pochwalić powściągliwością, ale większość z nas po prostu nie potrafi się oprzeć pokusie, nie gdy alternatywa dla trudów uczenia leży na wyciągnięcie ręki. Oczywistym rozwiązaniem wydawałoby się wyłączenie wszystkich rozpraszających gadżetów i takie też rozwiązanie jest jak najbardziej zalecane. Problem spoczywa jednak w kwestii, iż tego typu urządzenia są dla nas doskonałą pomocą; Internet to w końcu gigantyczne źródło wiedzy. Rozwiązaniem może być znalezienie stosownych alternatyw. W przypadku nauki angielskiego słownik online możesz łatwo zastąpić słownikiem papierowym, a przydatną stronę internetową z wyjaśnieniem zasad gramatyki równie przydatnym podręcznikiem o tej samej treści.Takie pomoce naukowe są równie bogate w wiedzę co Internet, lecz nie zawierają pożeraczy czasu.

  1. Jedzenie i picie

Zrobienie sobie kawy, bądź przyszykowanie jakiejś niewielkiej przekąski to doskonałe preteksty na oderwanie się od nauki. Pragnienie oraz głód są niestety nie do oszukania. Nasze lenistwo nie przepuści okazji aby wykorzystać je przeciwko nam. Najskuteczniej więc przygotować się zawczasu. Zaparz sporą porcję kawy i wlej do termicznego kubka, nasyp do dużej miski odpowiednią ilość jedzenia i z takim prowiantem przystąp do nauki.

  1. Bałagan

To czy efektywniej pochłania się wiedzę w warunkach bałaganu, czy może porządku jest kwestią subiektywną. Na co jednak warto zwrócić swą uwagę, to na fakt, że nauka potrafi być dla nas męcząca, męcząca tak okropnie, iż każda niemal czynność byłaby przez nas chętnie widziana w roli alternatywy. Jedną z takich czynności może być sprzątanie – w normalnych warunkach raczej unikane; w warunkach nauki pożądane jak nigdy. Brzmi to absurdalnie, ale kurz na lampie, rozrzucona odzież, lub stara butelka potrafią stanowić pokusę podczas sesji pochłaniania wiedzy, pokusę, której ulegnięcie może nas kosztować mnóstwo cennych minut. Jeśli zatem poddajesz się tego typu pragnieniom, warto byłoby przed nauką uprzątnąć nieco pokój, by nie musieć wystawiać swojej woli na próbę.

  1. Ludzie

Jeśli masz w swoim życiu do czynienia z domownikami, czy współlokatorami, to zdajesz sobie zapewne sprawę jakim jak wielce irytujący czynnik mogą oni stanowić. Kanonada zawołań, pytań, wrzasków, próśb o pomoc i innych manifestacji ich istnienia rozbije w perzynę każdą próbę nauki. O ile silna wola może nie być twoim atutem, tak asertywność jak najbardziej powinna. Jeśli nie chcesz borykać się z tego typu problemami. Wyraź jednoznacznie i dobitnie swoją potrzebę nauki, poproś, aby okupujący twoje otoczenie ludzie zapomnieli o twoim istnieniu na te cztery godziny.

  1. Otoczenie

Jeśli siły magnetyczne multimedialnych urządzeń są dla ciebie zbyt silne, bałagan zbyt ogromny aby go ogarnąć, a ludzie zbyt natrętni aby dać ci spokój masz tylko jedno wyjście. Zmienić otoczenie. Zostaw te wszystkie niedogodności za sobą udaj się do lasu, wyjedź nad jezioro, znajdź zaciszne miejsce, w którym żaden czynnik już ci nie przeszkodzi i tam kontynuuj pochłanianie wiedzy.

Filip Anaszewicz

Dodaj komentarz