Jak wyglądają Walentynki w Anglii i Ameryce?

Dzień Zakochanych to święto, które staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Zaczęto je obchodzić w Anglii w okresie średniowiecza, jednak pierwsze wzmianki o dniu Świętego Walentego można znaleźć w dziele Szekspira i to nie w “Romeo i Julii”, a w “Hamlecie”! Najstarsza kartka walentynkowa pochodzi z Anglii z 1415 roku. Napisał ją książę Karol Orleański dla swojej ukochanej żony. Do Polski zwyczaj ten dotarł dopiero w latach 90 XX wieku. Wiele osób wierzy, że Święto Zakochanych przypada w lutym, ponieważ to właśnie w tym okresie ptaki zaczynają łączyć się w pary.


Jak obchodzi się Święto Zakochanych w Wielkiej Brytanii?


Brytyjczyk wydaje na prezenty walentynkowe średnio 70 funtów. To okres kiedy półki uginają się od serduszek, czekoladek, misiów i kwiatów. Tworzone są również specjalne linie ubrań, czy akcesoriów. Restauracje zapraszają na wyjątkowe, romantyczne menu. Całe Wyspy już tygodnie przed właściwą datą ogarnia prawdziwe „walentynkowe szaleństwo”. Dawniej w dzień Świętego Walentego dzieci przebierały się za dorosłych, chodziły od domu do domu i śpiewały romantyczne przeboje, powtarzając: “Dzień dobry, tu Walenty”. Zakochane pary obdarowywały się własnoręcznie przygotowanymi laurkami w kształcie serca z obrazkiem Romea i Julii.


Czy w Stanach Zjednoczonych jest podobnie?


Tak! Walentynkową tradycję w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła E.Howland z Worcester, zakładając w połowie XIX wieku firmę produkującą kartki walentynkowe. Dziś Dzień Zakochanych za oceanem obchodzony jest bardzo hucznie. Miasta toną w czerwonych serduszkach, szkoły organizują specjalne lekcje i zabawy dla dzieci, dorośli (również członkowie rodziny) obdarowują się upominkami, zakochani kończą dzień romantyczną kolacją przy świecach lub maratonem filmów miłosnych. Mieszkańcy USA na Walentynki wydają około 18 miliardów dolarów!

A Wy? Uznajecie to święto? Jeśli tak to jakie macie plany na Walentynki?