Talent do nauki języków obcych- prawda, czy mit?!

Talent do nauki języków obcych- prawda, czy mit?

Czy trzeba posiadać talent do nauki języków obcych, aby się ich skutecznie nauczyć?

Talent /Uzdolnienie – wrodzone predyspozycje w dziedzinie intelektualnej, ruchowej lub artystycznej przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie lub zdolnością do szybkiego uczenia się jej. Można być uzdolnionym wokalnie, posiadać talent do rysowania, malowania, czy mieć predyspozycje do bycia najszybszym.  Jednak czy można posiadać talent do nauki języków obcych? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

Na wstępie warto wspomnieć, że każdy z nas ma wrodzoną zdolność do szybkiego przyswajania języków, wykazaliśmy się tą umiejętnością, gdy jako dzieci nauczyliśmy się swojego języka ojczystego.

Czy dzieci szybciej przyswajają języki? Czy nam dorosłym ciężej się ich nauczyć? Dzieci są ciekawe świata, chcą uczestniczyć w otaczającej ich rzeczywistości, mają sporo wolnego czasu, dlatego ich motywacja do nauki jest bardzo duża. Jednak nie istnieje coś takiego, jak talent do nauki języka. Sukces osiągniemy tylko i wyłącznie jeżeli będziemy posiadać autentyczną, prawdziwą chęć do nauki języka obcego oraz jeśli dołożymy do tego ciężką pracę. Oba te dwa czynniki są ze sobą nierozerwalne. Języka obcego nie można nauczyć się w dzień, tydzień, czy miesiąc. Aby naprawdę przyswoić jakiś język obcy potrzebujemy zainwestować swój czas i włożyć w to dużo pracy. Szybciej przyswajamy język, gdy jesteśmy zainteresowani kulturą danego kraju, tradycjami, obyczajami, ludźmi, którzy posługują się tym językiem. To wszystko sprawia, że nauka staje się dla nas przyjemnością samą w sobie.

Poza tym wszystkie rejony w naszym mózgu odpowiedzialne za zdolności językowe łączy jedna bardzo ważna cecha – są bardzo plastyczne. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom można je znacząco rozwinąć i nawet powiększyć. Według lingwistów, z uczeniem się języków jest identycznie, jak z trenowaniem mięśni na siłowni– im intensywniej używamy struktur mózgu odpowiedzialnych za przyswajanie mowy, tym szybciej się one powiększają, rozrastają- czyniąc naukę coraz łatwiejszą. Odczuwają to wszyscy ci, którzy znają więcej, niż jeden język, bo opanowanie każdego  kolejnego zajmuje im coraz mniej czasu! Jednak należy pamiętać, że żeby osiągnąć szybkie i zadowalające efekty trzeba uczyć się intensywnie.

 

Zatem nie istnieje coś takiego, jak talent do nauki języków obcych, to mit!

Każdy człowiek posiada wrodzone, naturalne zdolności do przyswajania języka, wszystko zależy jedynie od chęci, motywacji i czasu konkretnej, indywidualnej osoby.