Zasada Pareto- poznaj Multiangielski

 

Na czym polega zasada Pareto, którą kierujemy się i stosujemy w naszej szkole??

 

20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnymi zasobami- tak w dosłownym znaczeniu brzmi zasada Vilfredo Pareto- włoskiego ekonomisty. Co więc ona oznacza?

Najprościej rzecz ujmując niewielki nakład naszej pracy- może wygenerować, aż 80% zysków i korzyści. Świadomość istnienia tej zasady może być bardzo cenną wiedzą. Czasami nadmiernie skupiamy się na zadaniach nieistotnych, czy wręcz niepotrzebnych. Poświęcamy im wiele czasu, a efekty jakie osiągamy są marne i niewystarczające. Dzięki tej zasadzie możemy uporządkować nie tylko sposób w jaki przyswajamy wiedzę, ale także całe swoje życie! Jest to uniwersalna myśl, którą możemy zastosować niemal w każdej sytuacji, oszczędzając przy tym jednocześnie czas, energię i wysiłek.

Kierując się tą zasadą umieściliśmy w swoim programie nauczania jedynie 20% słów i podstawowych struktur , które pozwalają na porozumienie się bez problemów w 80% sytuacji.

Zasada Pareto nie tylko w nauce języka obcego? Poznaj inne przykłady na wykorzystanie tej złotej koncepcji:

  1. Egzaminy-sprawdziany- zazwyczaj 80% treści opiera się na 20% materiału. Dlatego warto zakreślić sobie najważniejsze informacje i nauczyć się tylko tego, co jest naprawdę ważne. Uczenie się wszystkiego po trochę nie przyniesie oczekiwanego efektu.
  2. Nasza garderoba- 20% naszych ubrań nosimy przez 80% czasu. Każdy z nas ma swoje ulubione zestawy, do których jest przyzwyczajony. Ubieramy to- w czym czujemy się swobodnie i wygodnie, reszta ciuchów to tylko ozdobniki w naszej szafie.
  3. Wypadki- 20% kierowców generuje 80% wypadków na drogach. Istnieją osoby, które nagminnie łamią prawa i to właśnie one powodują kolizje, wypadki i przewinienia.
  4. Aktywność w Internecie- 20% użytkowników generuje 80% treści. Odnosi się to między innymi do komentowania na forach internetowych, czy portalach społecznościowych.
  5. Posiadanie przedmiotów- 20% rzeczy, które mamy używamy przez 80% czasu. Tak naprawdę codziennie używamy tych samych przedmiotów, a reszta to tylko dodatki i zachcianki.
  6. Decyzje- 20% poprawnej realizacji decyzji i 80% trafnego wyboru pozwala osiągnąć sukces! Podjąłeś przemyślaną, odpowiednią i najbardziej korzystną decyzję? Jesteś wygrany!

 

Cztery najważniejsze kroki do wprowadzenia zasady Pareto w życie:

  1. Wyznacz kryteria- gdzie konkretnie chcesz zastosować tą zasadę.
  2. Ustal szczegóły- zrezygnuj z pożeraczy czasu i rzeczy nieistotnych.
  3. Powtarzaj czynności, które generują zysk.
  4. Korzystaj z zasady 80/20! Ciesz się korzyściami i sukcesem!

 

Dodaj komentarz