Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Język angielski - jaka szkoła

 

Ocena jakości językowej szkoły wydaje się być trudna. Nie za bardzo wiemy jak podjąć się takiej weryfikacji, przez co głównymi czynnikami wpływającymi na nasz wybór stają się najczęściej reklama (nie zawsze rzetelna) oraz cena (możliwie jak najniższa).

Nie jesteśmy jednak bezradni i zdani na marketingowe slogany. Istnieje kilka prostych metod weryfikacji jakości językowej szkoły, które każdy zainteresowany powinien zastosować.

 

Przede wszystkim:

  • Nie kieruj się wyłącznie ceną. Kursy podejrzanie tanie charakteryzują się zazwyczaj bardzo niską jakością, lub są zwykłym oszustwem. Z drugiej jednak strony wybitnie wysoka cena kursu nie gwarantuje jego jakości. Szkoły bardzo często reklamują się swoim wydumanym i wybujałym prestiżem ustalając przy tym absurdalne ceny mające być jakoby dowodem skuteczności. Tego typu zagrania to zwykle marketingowe sztuczki niegodne zaufania.

 

  • Krytycznie podchodź do zbyt dużych obietnic. Hasła typu: ,,Nauczysz się języka w dwa dni’’ albo ,,opanujesz angielski w miesiąc’’ zasługują na sporą dawkę sceptycyzmu. Metodycy podkreślają, że nauka języka to złożony proces, wymagający czasu oraz pracy. Tak zwane kursy ekspresowe uczą zazwyczaj bezrefleksyjnego klepania kilku wykutych na blachę zdań, co w konfrontacji ze swobodną konwersacją wypada marnie. Pełnią sukcesu nie jest zadać pytanie, lecz zadać je i zrozumieć odpowiedź.

 

  • Zapoznaj się z opinią znajomych korzystających z usług językowych szkół. Zaufany przyjaciel nie ma interesu w poleceniu ci kiepskiego kursu i na pewno cię nie oszuka.

 

 

Poza tym warto również zwrócić uwagę na te aspekty:

 

Sposób kwalifikacji kandydatów do poszczególnych grup zaawansowania:

Losowe zapisywanie do grup, lub zapisywanie wedle życzenia kursanta jest nieprofesjonalne. Wyraźne różnice pomiędzy poziomami poszczególnych uczniów szkodzą całej grupie. Dlatego też poważna szkoła językowa powinna przeprowadzać z każdym uczniem test celem określenia jego zaawansowania. Poza tym kolejne szczeble edukacji muszą być definiowane jasno i dawać możliwość kontynuowania nauki.

Dostępność informacji o szkole

Każda profesjonalna szkoła językowa prezentuje klarowne i rzetelne informacje o oferowanych kursach i posiadanych lektorach. Brak takich informacji może oznaczać próbę ukrycia jakiegoś mankamentu jak na przykład brak kompetencji lektora do prowadzenia zajęć. Podczas weryfikacji jakości warto również zapytać o metodyka szkoły oraz posiadane przez niego kwalifikacje. W przypadku braku metodyka najlepiej zrezygnować ze sprawdzanej szkoły.

 

Staż szkoły

Szkoła istniejąca na rynku już od kilku lat daje gwarancję, iż nie jest efemerydą, czyli szkołą widmo, która pojawiwszy się nie wiadomo skąd kusi klientów wabiącymi ofertami, zabiera od nich pieniądze, po czym znika bez śladu po kilku miesiącach egzystencji. Niektórym nowym szkołom można naturalnie zaufać jeśli są one filią instytutu języka albo też uznanej placówki zagranicznej.

 

Wielkość grup na zajęciach

Grupa może liczyć maksymalnie osiem osób… a w kursach konwersacyjnych – pięć/sześć! W przypadku większej ilości nauka staje się nieefektywna i niewarta naszego czasu. Pamiętajmy bowiem, iż każdy uczeń wymaga indywidualnego podejścia. Zasadniczo im mniej osób w grupie tym lepiej dla kursanta, szczególnie gdy w grę wchodzi nauka konwersacji.

 

Ocena uczniów

Profesjonalna szkoła na bieżąco sprawdza poczynione przez swoich kursantów postępy poprzez system wewnętrznych egzaminów. Dobrze również gdyby uczeń otrzymywał jakieś zaświadczenia dokumentujące wzrost jego umiejętności.

 

Nauczyciel

Zajęcia z native speakerem wydają się kuszącą ofertą. W rzeczywistości jednak dla uczniów początkujących i średnio zaawansowanych poleca się naukę z nauczycielem polskim. Więcej o nauce z native speakerem dowiecie się w naszym innym artykule – Czy nauka z native speakerem to dobry pomysł?

 

 

Jest wiele różnorakich czynników decydujących o jakości szkoły i nawet brak spełnienia jednego z przedstawionych powyżej warunków może nas doprowadzić do błędnego wyboru. Nie należy się przede wszystkim śpieszyć. Zakup kursu to inwestycja i cena nie powinna być wyłącznym czynnikiem wyboru. Lepiej zaopatrzyć się w cierpliwość i podejść do wszystkiego z dozą sceptycyzmu, niż podjąć pochopną decyzję i potem żałować. Nasze nerwy nie warte są frustracji spowodowanej nabraniem się na oszustwo, lub marketingową sztuczkę. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na wnikliwą weryfikację z pewnością zaowocuje znalezieniem skutecznego i satysfakcjonującego kursu.