7 RAD JAK PRZEŁAMAĆ BARIERĘ JĘZYKOWĄ PODCZAS PODRÓŻY WAKACYJNEJ

 

7 rad jak przełamać barierę językową podczas podróży wakacyjnej

  1. Zapoznaj się z podstawami

Zawsze dobrze jest znać kilka podstawowych słów przed przybyciem do innego kraju – nawet w obszarach, gdzie angielski jest powszechnie rozumiany lub używany. Umiejętność wypowiedzenia takich słów jak “cześć”, “do widzenia”, “dziękuję” są oczywiste, ale inne wyrażenia, takie jak “gdzie jest toaleta”, “czy mówisz po angielsku”, “proszę powtórz to powoli” i “ja” “Jestem uczulony na …” są również ważne.

  1. Mów powoli i używaj wizualnych wskazówek

Cierpliwość to klucz do pokonania bariery językowej. Z pewnością łatwo jest czuć się zdezorientowanym, niezadowolonym i sfrustrowanym, kiedy czujesz, że nie jesteś zrozumiany przez kogoś lub na odwrót.

Czasami, aby to przezwyciężyć, ludzie często mówią głośno i używają więcej opisów, co może być bardziej mylące dla osoby z którą rozmawiasz, szukającą jednorazowych słów i zwrotów. Wyartykułowanie każdej sylaby lub słowa lub  odgrywanie scenek w celu wsparcia twoich punktów może być bardziej skuteczne – na przykład udawanie, że robisz zdjęcie z niewidzialnym aparatem w rękach, lub ruchy z aparatem mogą z łatwością przekładać się na twoją prośbę do kogoś na czy możesz zrobić im zdjęcie.

  1. Jak najprościej

Pomyśl o głównych słowach, które przekazujesz, kiedy z kimś się komunikujesz. Możesz zastosować skróty w sposobie komunikowania się, np. powiedzieć po prostu “Zdjęcie”  zamiast “czy mogę zrobić zdjęcie Ciebie i Twojego straganu?”  To powinno wystarczyć.

Nie używaj slangu czy idiomów. Przynajmniej na początkowym etapie nauki języka. Może się on wydawać dla ciebie ciekawą formą prezentacji języka ale nie zdajesz sobie sprawy, że wielu native speakerów może mieć problem z właściwym odbiorem takich fraz. Wynika to z różnorodności leksykalnej języka angielskiego używanego w różnych krajach czy nawet wewnątrz jednego z nich lub nawet złego użycia w kontekście. Takie: “it’s raining cats and dogs” można po prostu tłumaczyć na przykład ” mocno pada “. Zamiast słów – ubikacja/łazienka  użyj toaleta, która jest bardziej bezpośrednia, prosta i zrozumiała na całym, świecie.

  1. Naszkicuj to

Dobrym pomysłem jest noszenie ze sobą długopisu i papieru przez cały czas. Rysunek punktu orientacyjnego, szkic mapy i otoczenia lub pisownia słów, na które należy uważać, może przełamać wszelkie nieporozumienia.

Lub, jeśli zdajesz sobie sprawę, że twoje umiejętności rysowania są trochę słabe, możesz załadować kilka zdjęć najważniejszych rzeczy, które chcesz zobaczyć do komórki, a następnie pokazać je miejscowym; powinni umieć rozpoznać, co jest na zdjęciu i wskazać ci właściwy kierunek.

  1. Nie spodziewaj się, że zrozumiesz wszystkie odpowiedzi

Powiedzmy, że nie masz już problemów z zadawaniem prostych pytań. Jesteś pewny swojej podróży i nagle zdajesz sobie sprawę, że musisz zapytać o coś bardziej skomplikowanego, niż tylko pytać o wskazówki.

Niektórzy mieszkańcy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie znasz ich języka na tyle dobrze, aby zrozumieć ich odpowiedzi i mogą po prostu „nadawać” o czymś w sposób niezrozumiały językowo dla ciebie.

I tutaj również musisz starać się być jak najprostszy w zadawaniu pytań pomagając sobie także gestami i mimiką. Powiedzmy, że słyszałeś o restauracji i chcesz wiedzieć, co myślą miejscowi. Możesz spytać po prostu: “Restauracja dobra?”, A następnie poczekać na lokalną wersję “Tak”, “Nie”, “Tak, tak”, itd.

  1. Baw się dobrze i weź to pod uwagę

Komunikacja w obcych krajach może być wyzwaniem, ale najważniejsze, aby nie traktować siebie zbyt poważnie. Bycie “zagubionym w tłumaczeniu” niekoniecznie jest czymś złym – uczenie się nowych słów i wyrażeń może iść w parze z odkrywaniem nowych zabytków, aby dowiedzieć się więcej o innym kraju.

Nie bój się poszperać i naucz się kilku fraz, które potem będziesz używał podczas podróży. Uśmiech, życzliwe i cierpliwe podejście oraz codzienna praktyka mogą być znamienne. Wielu mieszkańców docenia wysiłek, jaki włożysz w naukę kilku słów. Twoja wymowa może być daleka od ideału, ale niektóre z twoich najmilszych i najbardziej niezapomnianych wspomnień mogą być zabawną wymianą z miejscowymi, przełamującą bariery językowe po jednym słowie na raz.

  1. Użyj słownika obcojęzycznego lub aplikacji

Jeśli masz smartfona, możesz skorzystać z aplikacji Tłumacz Google. Aplikacja obsługuje ponad 50 języków i pozwala wpisywać całe frazy, a nie tylko pojedyncze słowa. Ma naprawdę fajną funkcję audio. Więc jeśli nie wiesz, jak wymówić słowo, możesz dotknąć ikony głośności i posłuchać wymowy.

Jeśli brzmi to zbyt trudno, możesz poprosić kogoś o słuchanie dźwięku. Należy pamiętać, że nie zawsze jest to doskonałe tłumaczenie, ale powinno przynajmniej dać ogólne pojęcie o tym, co chcesz powiedzieć.

 

Rafał Anaszewicz

Dodaj komentarz