Jak mówić płynnie po angielsku?

Płynność mówienia- problem?

Niestety, nie ma magicznej pigułki, która pozwoli Ci płynnie mówić po angielsku, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć ten proces.

Popełniaj błędy

Popełnianie błędów jest w porządku. W rzeczywistości bez popełniania błędów nigdy nie nauczysz się mówić  płynnie po angielsku. Nie bój się popełniać błędów, nikt nie będzie się z ciebie śmiał. Jeśli tak, prawdopodobnie nie warto z nimi rozmawiać. Jeżeli  boisz się tego, niestety nie poprawisz  swojego angielskiego.

Bo tak jest!

Nie ma takiego nauczyciela który wyjaśniłby Ci wszystko w języku angielskim. Dzieje się tak dlatego, że angielski, być może bardziej niż wiele innych języków, ma wiele wyjątków. Czemu? “… bo tak jest!” Nie walcz z tym. Zaakceptuj fakt, że angielski ma wiele wyjątków i będziesz musiał je zapamiętać, a nie rozumieć. Aby płynnie mówić po angielsku, musisz zmienić sposób uczenia się, a będziesz mówił w tym języku tak jak około pół miliarda ludzi na świecie.

Żyj językiem

Musisz cały czas żyć razem z językiem. Aktywnie przysłuchuj się nowym zwrotom i słowom, poszukuj wzorców intonacji, wymowy, akcentu i wszystkiego, co słyszysz od native speakerów, czy tow filmie, telewizji  czy Internecie. Następnym krokiem musi być próba użycia tego podczas mówienia po angielsku. Mów do siebie. Powtarzaj zwroty i słowa na głos. Baw się wymową, naśladuj. Nie przejmuj się, że te nowe słowa lub frazy ulecą Ci z pamięci, możesz je zapomnieć. Liczy się ciągły kontakt  z językiem.

Bądź wszechstronny

Aby płynnie posługiwać się językiem angielskim, trzeba umieć wykonywać poprawnie gramatycznie zdania i wymawiać je w zrozumiały sposób, ale z drugiej strony nie unikać  prób konwersowania bojąc się popełnienia błędu. Nie skupiaj się wyłącznie na jednej umiejętności. Skoncentruj się na wszystkich umiejętnościach, które są potrzebne, aby poprawić swój angielski. Niektórzy uczniowie mówią: “Nienawidzę gramatyki, interesuje mnie tylko rozmowa.” Inni przykładają zbyt wiele uwagi do  gramatyki,  ale boją się mówić po angielsku. Bądź wszechstronny.

Zaufaj fachowcom

Jeśli poważnie myślisz o nauce angielskiego i chcesz szybko mówić po angielsku, zapisz się na kurs  angielskiego w szkole językowej lub wynajmij porządnego fachowca. Im więcej zajęć, tym lepiej. Większość uczących korzysta z posiadania opiekuna językowego i uczestniczy w regularnych zajęciach, ale pod jednym wszakże warunkiem – te zajęcia muszą być profesjonalnie prowadzone. Upewnij się, że Twój nauczyciel ma doświadczenie, rozumie zawiłości języka angielskiego, ale przede wszystkim jest dobrym pedagogiem. Postaraj się nie oceniać nauczyciela na podstawie Twoich wyobrażeń o nim, jak powinien wyglądać nauczyciel i jak powinien nauczać.Oceniaj go po tym, jak bardzo motywuje cię do nauki angielskiego. Każdy nauczyciel stosuje swój własny styl, ale dobry nauczyciel inspiruje ucznia i popycha go dalej.

Bądź cierpliwy

Musisz zrozumieć jedną rzecz. Jeśli chcesz naprawdę płynnie mówić po angielsku, bądź gotowy na długi proces. Szczególnie gdy uczysz się poświęcając na to tylko 2-3 godziny w tygodniu.Angielskiego nie nauczysz się w jeden dzień, tydzień a nawet miesiąc. To długi proces, który wymaga poświęcenia czasu i energii. Nauka płynnego posługiwania się językiem angielskim zajmie dużo czasu, ale to nie znaczy, że nie możesz się dobrze bawić po drodze. Zachowaj spokój i ucz się cierpliwie!

 

Rafał Anaszewicz

Dodaj komentarz