Halloween- czym jest i jak się to święto obchodzi

Co to jest Halloween?

Halloween to coraz bardziej popularne święto w Polsce. Ma ono zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Halloween jest hucznie obchodzone między innymi w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W ten wieczór dzieci przebierają się za duchy, wampiry, wilkołaki, wiedźmy i inne strachy, aby chodzić od domu do domu i zbierać słodkości. Dorośli w tą ostatnią październikową noc przeważnie imprezują lub oglądają straszne filmy.

Krótki rys historyczny

Początki Halloween miały miejsce już w czasach celtyckich! Celci, którzy 2,000 lat temu zamieszkiwali tereny Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii obchodzili swój nowy rok 1-go listopada. Dzień ten był symbolicznym przejściem z okresu jesiennego do ciemnej, mroźnej zimy, która była utożsamiana ze śmiercią. Celci wierzyli, że w nocy z 31-go października na 1-go listopada świat umarłych- ożywa. Właśnie wtedy obchodzili oni święto Samhain, podczas którego palili ogniska, pochodnie i przebierali się w różne kostiumy, aby zmylić duchy i złe istoty. Jednak w angielskiej tradycji Halloween na stałe zagościło dopiero w XIX wieku.

Halloweenowe obrzędy i tradycje

  1. trick – o – treat – cukierek albo psikus

Tą tradycję zapoczątkowali Amerykanie. W XIX wieku zaczęli przebierać się za straszne demony i chodzić po sąsiedzkich domach, aby zdobyć słodycze. Nazwa ‚trick – o – treat’ pochodzi od hasła, jakie za każdym razem wypowiadają dzieci do gospodarzy domu, który odwiedzają. Jeżeli dzieci nie dostaną słodyczy (treat), robią psikusa (trick). Taki psikus polega często na obrzucaniu domu jajami, czy  wysmarowaniu klamki czymś tłustym.

  1. rzeźbienie w dyniach

Z dyni wydrąża się środek, aby tam włożyć lampkę, świeczkę. Oprócz  tego nożykiem wycina się różne kształty, tak, aby w efekcie końcowym dynia przypominała straszną twarz.  Taką latarnię dumnie eksponuje się przed domami.

  1. “soul cakes”, czyli ciasteczka – dusze.

Tradycja rozdawania ich pochodzi z pierwszych parad, które odbywały się w Anglii w czasie Samhain. Biedni mogli wtedy prosić o dary i jedzenie w zamian za modlitwę o dusze zmarłych.

  1. Przebieranie się w kostiumy

Jest to chyba najbardziej rozpoznawalna tradycja, jaką my Polacy również praktykujemy.  Kiedyś wierzono, że w nocy z  31 października na 1 listopada można spotkać złe duchy i upiory, jeżeli opuści się dom. Właśnie dlatego wielu ludzi przebierało się, aby nie zostać rozpoznanym przez błąkające się dusze na zewnątrz.

Słowniczek wyrazów i zwrotów dotyczących Halloween:

bat – nietoperz

black cat – czarny kot

broom – miotła

candy – cukierek

costume – kostium

devil – diabeł

darkness – ciemność

ghost – duch

graveyard – cmentarz

grave- grób

haunted house – nawiedzony dom

magic – magia

monster – potwór

pumpkin – dynia

skull – czaszka

witch – czarownica

Who are you going to dress up as? – Za kogo się przebierzesz?

What’s your favourite monster? – Jaki jest twój ulubiony potwór?

Let’s make a halloween party! – Zróbmy imprezę halloweenową!

The night is neverending. – Ta noc się nie skończy.

That’s scary! – To straszne!

Did you see that ghost? – Widziałeś tego ducha?

Light up the candles! – Zapal świeczki!

Pale as a ghost!- Blady, jak duch!