Czy języka obcego da się nauczyć w pół roku?

Czy języka obcego da się nauczyć w pół roku? Jedni twierdzą, że na naukę języka potrzebnych jest nawet kilkanaście lat, inni zaś są zdania, że podstaw można nauczyć się w miesiąc. Jaka jest prawda? Prawda, leży gdzieś po środku. Istnieje jednak sposób na to, żeby język przyswoić w dość krótkim czasie. O nim w dzisiejszym wpisie.

Mowa o Zasadzie Pareto, którą kierujemy się w naszej szkole. Na czym ona polega? W dosłownym znaczeniu: 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Najprościej rzecz ujmując – niewielki nakład naszej pracy jest w stanie wygenerować relatywnie ogromne korzyści oraz zyski. Umiejętne wykorzystywanie tej zasady może być niezwykle cenne, szczególnie w nauce angielskiego. Bardzo często skupiamy się nadmiernie na rzeczach nieistotnych, a wręcz niepotrzebnych. W przypadku nauki angielskiego byłoby to przykładowo skupianie się na pochłanianiu zbędnej wiedzy – niepraktycznych słówek, czy nieużywanych przez nikogo struktur, czasów. W efekcie – niewiele zapamiętujemy i narasta w nas frustracja. Dzięki tej zasadzie jesteśmy w stanie uporządkować nie tylko sposób w jaki przyswajamy wiedzę, ale także całe życie! Tą uniwersalną myśl możemy zastosować niemal w każdej sytuacji, oszczędzając swoją energię, a przede bezcenny czas.

Zatem stosując tą zasadę jesteśmy w stanie komunikatywnie porozumiewać się w języku obcym i nauczyć się jego podstaw w mniej, niż pół roku. Kierując się zasadą Pareto w naszej szkole językowej wyselekcjonowaliśmy do programu nauczania naszych kursów tylko 20% słów (około 2000), podstawowych struktur i czasów. Ilość ta nie jest jednak przypadkowa. Właśnie tyle używa średnio na co dzień statystyczny Brytyjczyk i zaledwie tyle wystarczy, aby bez najmniejszego problemu porozumieć się w 80% sytuacji za granicą.

Zaczniecie stosować Zasadę Pareto?