All Saints’ Day- czy Anglicy obchodzą Święto Zmarłych?

All Saints’ Day- czy Anglicy obchodzą święto zmarłych?

Dzień Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona 1 listopada upamiętniająca zmarłych. W ten wyjątkowy dzień wszyscy wybierają się na groby, aby zapalić znicze, pomodlić się i oddać cześć tym, którzy odeszli. My- Polacy uroczyście obchodzimy to święto i jest to dla nas czas refleksji i zadumy. Jak  to jest z Anglikami? Czy oni również obchodzą to święto?

W Wielkiej Brytanii nie ma tradycji odwiedzania grobów bliskich w All Saints` Day (Dzień Wszystkich Świętych), czy w All Souls` Day (Zaduszki). Dni te nie różnią się niczym od pozostałych w roku, Anglicy normalnie udają się do pracy. Większość z nich w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego święta. Wizyty na cmentarzu składane są zwykle w rocznicę urodzin bądź śmierci bliskich. Nie ma tutaj jednak jednego, ustalonego, konkretnego dnia, w którym wszyscy udają się na groby z kwiatami, aby upamiętnić zmarłych.

Anglicy chętniej obchodzą Halloween. Jest to dzień, w którym wszyscy się przebierają, zbierają słodycze i robią psikusy. Dlaczego Anglicy chętniej obchodzą Halloween, niż Święto Zmarłych? Miało to swój początek w średniowieczu, wtedy biedniejsi ofiarowali modlitwę za zmarłych, w zamian za pieniądze lub jedzenie tzw. soul cakes (ciastka duszy). Według wierzeń, dzięki każdemu zjedzonemu ciastku jedna dusza była uwalniana z czyśćca. Dzieci i biedni ludzie chodzący od drzwi do drzwi- dali najprawdopodobniej początek obecnemu zwyczajowi trick or treat (cukierek albo psikus).

 

W XIX i XX wieku przebrane dzieci śpiewały zwykle poniższą pieśń:

 

A soul! a soul! a soul-cake!

Please good Missis, a soul-cake!

An apple, a pear, a plum, or a cherry,

Any good thing to make us all merry.

(…)

One for St. Peter, two for St. Paul

Three for Him who made us all.

 

Słownictwo związane ze Świętem Wszystkich Zmarłych:
  • Cemetery- cmentarz
  • (Grave) candle- znicz
  • Bring flowers- przynosić kwiaty
  • Purgatory- czyściec
  • Mass- msza
  • Prayer- modlitwa
  • Chrysanthemum- chryzantema
  • Soul cake- ciasteczka dusze
Symbole związane z tym dniem: wiązka pszenicy, ręka Boga, korona